Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.12 14:00 - Овој предатор веќе бил стар...
Автор: codetroina Категория: Музика   
Прочетен: 88 Коментари: 5 Гласове:
8 
Приказна која го потресе светот:

Очи во очи со лав кој очајно ја губи битката со животот!

пред 5 месеци|500 Прегледи

Лавот на фотографијата бил еден од најсилните и најспособните во националниот парк Кругер во Јужна Африка. Фотографиите од неговите последни денови што го заобиколија светот се тажната слика за законот на природата, во која преживуваат само најсилните
Фотографот Лери Ентони Панел со часови го набљудувал лавот, кој полека умирал, и знаел дека присуствува на нешто посебно - реална слика за животот и смртта. Овој предатор веќе бил стар и во моментот кога фотографот го здогледал, бегал од слонот кој го бркал. Давал отпор колку што можел. Кога успеал да му помогне, се видело дека е слаб и гладен.

image

„Животот може да биде многу суров и во текот на кариерата видов многу луѓе како губат сѐ во земјотресите и пожарите. Фотографирав автомобилски несреќи во кои имаше луѓе со многу сериозни повреди. Мислам дека ниту една фотографија, ниту некој нејзин дел, не допре до мене како што допре смртта на овој лав. Седев на неколку метри од него, го фиксирав, се гледавме еден со друг и еден час гледав како го напушта животот. Сакав да знае дека не умира сам. Не сакам да звучам патетично, но се сетив на мојата баба кога беше во болница и јас ја посетив последната вечер пред да умре. Не си кажавме ни збор, и двајцата знаевме дека тоа е крај и само се гледавме в очи“, раскажува фотографот кој останал со него до последен момент.

image
Гласувай:
8
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. ednalady - spoko, не е нашият предатор..
07.12 14:13
той още пубертет кара..на ръба на критическата..

Автора на снимката го усетихте, нядявам се..
не бях виждала нещо по покъртително..скоро..
цитирай
2. codetroina - превода е лесен...
07.12 14:23
Мислам дека ниту една фотографија, ниту некој нејзин дел, не допре до мене како што допре смртта на овој лав. Седев на неколку метри од него, го фиксирав, се гледавме еден со друг и еден час гледав како го напушта животот.
Сакав да знае дека не умира сам
цитирай
3. rosiela - Вляво, прекрасен портрет
07.12 20:21
на слоница Ва.
цитирай
4. codetroina - а бе, Россе, ти..кога ще влезеш в Темата?
07.12 20:29
rosiela написа:
на слоница Ва.чудя се..ко те бърка Ва, Аз..или Валерий
/НИКОЙ не те посещава и търси, ти ровиш....и рикаеш..
ако е толкоз важно..ее, видяхме те, на какво приличаш..
имай малко критична..себеРефлексия,
както казава жоро Стар..
цитирай
5. анонимен - . . . DA GO IZSEKNA MAZNO VUSTATA NA ...
08.12 22:07
...DA GO IZSEKNA MAZNO VUSTATA NA DYRTATA PARANTIQ CODETROINA...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: codetroina
Категория: Музика
Прочетен: 21189
Постинги: 44
Коментари: 527
Гласове: 101
Архив
Календар
«  Декември, 2018  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31